dnes je: úterý 2. týdne v mezidobí  | nejbližší Bohoslužba bude: 23.01 v 6:30 -  (kostel Čebín)

Slavnost Narození Páně - v noci - 2018

Dnešní večer hraje velkým množstvím světel a světýlek. Nemělo by být rozsvíceno i něco v nás?

Dnešní večer nese v sobě největší kouzlo a tajemno z celého roku. Asi před třemi týdny jsme na městečku rozsvítili vánoční stromek, aby nám připomínal blížící se vánoční atmosféru. Dokonce jsem zaslechl od něho jeden večer zpěv koled. Lidská společnost touží do sebe nasát krásu vánočních dní. Trochu mi připadne, jakoby dnešní generace postupovala opačným směrem. Generace před námi díky poselství Vánoce prožívaly vnitřní radost, která potom dávala vytrysknout všem těm krásným tradicím, zpěvům a zvykům, jež o Vánocích udržujeme. Byl zde tedy směr z lidského srdce ven. My do velké míry postupujeme opačně, snažíme se z toho, čím se obklopíme vytvořit vánoční atmosféru v srdci. Při nedávném brouzdání na internetu a vyhledávání zpráv a zajímavých článků jsem zaregistroval jeden s názvem: „Nejhorší den se blíží.“ Byl podpořen fotografií smutného člověka s obličejem v dlaních. Aniž jsem si daný text pročítal, ihned jsem nabyl jistoty, o čem v něm bude psáno. Psychologové říkají, že Štědrý večer je pro osamocené lidi jedním z nejhorších v celém roce.

Ve svém životě jsem prožil už mnohé Vánoce. Rytmus dnešního dne díky častým změnám v mém kněžském působení nabýval různých podob. Přesto si dodnes vzpomínám na jedny z nejkrásnějších Vánoc a ty jsem prožil na vojně. Daleko od rodiny v nehostinném prostředí vojenského kolektivu. Člověk postrádal teplo vztahu těch nejbližších a tehdy jsem se podíval na noční nebeskou klenbu posetou hvězdami a připadlo mi, že nebe je nějak blízko. V té chvíli se dostavila radost z toho, že Bůh na mě nezapomněl, že je se mnou i v této životní situaci. Snad mohu říci, že toto je pravá radost Vánoc. Ne z toho, co jsme schopni si sami vytvořit a připravit. Že máme v teple svého domova krásně nazdobený stromeček, plno dárků a radost z dobrého jídla a pití s těmi nejbližšími. Ona pravá radost Vánoc vychází z vnitřního prožitku našeho srdce, že nebe je nám blízko a Bůh na nikoho z nás nezapomněl. Z této vánoční radosti nikdo není vyloučen, jak to výstižně říká anděl: „Nebojte se! Zvěstuji vám velikou radost, radost pro všechen lid…“ V našem lidském životě máme určitá měřítka a omezení. Ne všechno může být pro všechny, vždy existuje nějaký výběr těch vhodných. Nebo alespoň musí splňovat nějaké minimální předpoklady. U vánoční radosti tomu tak není, není vůbec ničím, nějakým výběrem ze strany Boží, omezená. Naprosto kdokoliv je pozván k tomu, aby se radoval, že se nebe sklonilo k nám, lidem.

Možná k prožití vánoční radosti, jsme se mnohdy stali příliš dospělými a rozumnými. Jen se podívejte, jak to kolem nás vypadá. Stále slyšíme o problémech, katastrofách, možnostech ozbrojených konfliktů, které při tak chatrné světové rovnováze mohou snadno zasáhnout i nás. Ale na tohle je přece Bůh profesionál. Jeho spása tím více září v temnotě našeho světa. První čtení, které mluvilo o velkém světle, mluvilo o době, kdy byl narušen tehdejší světový pořádek, a Asyrská říše ohrožovala všechny okolní národy. Všichni se připravovali na válku. Prorok právě v této vypjaté době mluví o velikém světle. Dokážeme tomu uvěřit i my? Že i když žijeme v tomto světě, září v něm veliké světlo. A právě do našeho světa Bůh přináší spásu. Stojíme před rozhodnutím. Jsme už dospělí a rozumní, abychom v toto uvěřili. Po svátcích se vrátíme do svého starého a obyčejného světa, anebo v nás Vánoce zanechají stopu, že ta opravdová vnitřní radost vychází z lidského srdce navzdory tomu, co kolem nás může být? Anděl říká pastýřům: „To bude pro vás znamením…“ Vánoce jsou tím znamením a snad to, na co Vánoce ukazují, najde každý z nás.